Nyírbátor - Nagykároly projekttalálkozó - beszámoló
2025. február 2025. február 20., Carei (Nagykároly)
A résztvevők különböző településekről érkeztek: Barcsról (Magyarország), Tornaljáról (Szlovákia), Nagykárolyból (Románia) és Szabadkáról (Szerbia) . Az első nap folyamán , a korán érkezők sétát tettek Carei (Nagykároly) városában és első benyomásokat szereztek a város történelméről, kultúrájáról.
Késő délután az egész küldöttség a nagykárolyi Károlyi-kastélyban (Carei, Ro) találkozott, ahol Bikfalvi Zsolt , a helyi Vasile Vénig László Fotóklub tagja, saját fotóit bemutatva tartott előadást a Duna-delta, a világ harmadik legváltozatosabb biodiverzitású területe természeti kincseinek megőrzéséről. Az előadást követően barcsi, tornaljai és nagykárolyi diákcsoportok mutatták be iskolájukban és településükön a környezettudatossággal kapcsolatos projektjeiket. Az előadások olyan témákat érintettek, mint a szelektív hulladékgyűjtés, a helyi termékek vásárlása, a fa- és növényültetés, valamint az iskolai környezeti nevelés fontossága. Végül részt vettünk a Fotóklub kiállításának megnyitóján, amelyen több fotós természetfotóit mutatták be, felhívva a figyelmet a természeti kincsek megőrzésének fontosságára.A napot vacsora és a projekttagok megbeszélése zárta.
2025. február 21., Nagykároly (RO), Nyírbátor (HU)
A delegáció fiatalabb generációja a második napot a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumban kezdte, ahol először egy előadást hallgattak meg a „zero waste” életmód lehetőségeiről.
Ezt követően Fűzfa Csaba és Bojár Iván, a „10 millió fa” kezdeményezés vezetője online csatlakozott a pratikusokhoz. Iván elmesélte az alapítvány történetét, a projekt célja, hogy 10 millió fát ültessenek Magyarországon és legalább 10 millió embert vonjanak be a folyamatba, hogy küzdjenek a biológiai sokféleség megőrzéséért és segítsenek a környezettudatosság terjesztésében. Ez az interjú webinárium jó kiindulópont volt a helyi lehetőségekről folytatott gyümölcsöző beszélgetéshez, ötleteket adott, hogyan lehet motiválni és összegyűjteni a helyi civil szervezeteket, civil résztvevőket, önkormányzatokat és cégeket egy fenntartható projekt vagy mozgalom érdekében. Hogyan lehetne a polgárokat interaktívabb eszközökkel és történetekkel megerősíteni.
A megbeszélést követően a diákcsoportok filmes projekteken keresztül mutatták be a helyi és iskolai közösségükben zajló zöld fejlesztéseket és erőfeszítéseket. Végül a diákok egy digitális szabadulószobában vettek részt - szerencsére mindenkinek sikerült megmenekülnie.
A délelőtti nagykárolyi rendezvények után folytatódott a program, a résztvevők átvonultak a legközelebbi városba, Nyírbátorba, ahol Máté Antal polgármester mutatta be a település zöld fejlesztéseit. Nyírbátorban található Közép-Kelet-Európa legnagyobb biogázüzemének és az ország ötödik legnagyobb napelemparkjának. Szinte minden középület napenergiával működik, a városházát pedig geotermikus energiával fűtik. A fürdő energiahatékonyságának és fenntarthatóságának megvalósítása jelenleg is folyamatban van, erre mintegy 2 milliárd forintot szán az önkormányzat a következő években. A jelenleg folyamatban lévő legfontosabb zöld fejlesztések között szerepel a Szénaréti-tó melletti önkormányzati bérlakások építése és zöldfelület-fejlesztés, zöldfolyosók kialakítása, valamint az öntözéshez alternatív vízforrást biztosító víztározók létesítése. A polgármester kulcsfontosságúnak tartja, hogy a zöldfejlesztés általános politika legyen, és az önkormányzatok szakmai tervek alapján dolgozzanak: Nyírbátor például erdészek, tájépítészek és szakcégek segítségével valósítja meg a zöldfejlesztést.
Ezt követően Schlanger Márton, a Republikon Intézet kutatója a klímaváltozással és a zöld átállással kapcsolatos tévhitekről tartott előadást, kitérve a „posztigazságos” világra, a megújuló energia árára, az elektromos autókra, valamint Kína, az USA és az EU szerepére a zöld átállásban. Végül a polgármester körbevezette a küldöttséget Nyírbátorban, hogy megnézzék az ipari parkot, amely a település gazdaságának oroszlánrészét adja, a Szénaréti tavat és a gyógyfürdőt. Az utolsó állomás a bankudvar volt, egy alulhasznosított terület a városközpont mögött, amelyet a következő években új közparkká alakítanak át, zöld folyosót biztosítva a város különböző részei között.
A projekt zárórendezvényét Budapesten (HU) tartjuk április 29-én, kedden 10 órától!